Biuro parafialne

Rzymskokatolicki kościół parafialny pw. św. Antoniego w Sławnie zbudowany został w latach 1924–1928, dzięki staraniu ks. Józefa Nieringa. Projekt świątyni wraz z domem parafialnym jest dziełem miejskiego architekta Sławna (w okresie 1921–1929), Diedricha Suhra. Portal w głównym wejściu, jest przykładem zastosowań ceramiki kilońskiej, nowatorskiej sztuki lat 20. XX wieku. Autorem dzieła był Fritz Theilmann. Neogotycki kościół pw. Św. Antoniego zbudowany został z cegły klinkierowej zakończony trójbocznym prezbiterium.

Wnętrze kościoła zachowane jest z czasów budowy kościoła. Na szczególną uwagę zasługuję tryptyk, którego elementy datowane są na XVI wiek, jego autorem jest Józef Schnitzer. Świątynię konsekrował 29 maja 1928r., biskup Deitmer z Berlina. 1 Października 1929 roku w Sławnie założona samodzielna kuracja, która liczyła ok 250 katolików. Od tej chwili należy uznać kościół pw. Św. Antoniego jako samodzielną jednostkę duszpasterską. Od 1945 do 1974 roku obowiązki duszpasterskie w parafii pełnili Ojcowie Franciszkanie Konwentualni. W 1976 roku parafia pw. Św. Antoniego została podzielona i wyłoniono z niej dzisiejszą parafię mariacką pw. Wniebowzięcia NMP.

Kościół filialny w Kwasowie

Kościół pochodzi z XVI w. Wybudowano go w miejscu spalonej drewnianej świątyni. Jest to budynek murowany z cegły, na fundamentach z kamieni polnych. Posiada dwukondygnacyjną wieżę z pokrytą blaszanym hełmem. Kościół jednonawowy. W świątyni znajduje się empora, z elektrycznymi organami, ufundowanymi przez dawnego mieszkańca Kwasowa.

Kościół przed 1945 r. posiadał bogate wyposażenie wnętrza. Dziś najcenniejszym elementem w kościele jest malowidło na drewniaym sklepieniu beczkowym. Przedstawia ono scenę Narodzenia Pańskiego na kolebce nawy. Obecnie podjęto próbę ocalenia tego pięknego malowidła. Gromadzone są fundusze i odpowiednie pozwolenia.

W 2022 roku został ukończony remont ściany frontowej wieży kościelnej wraz z rekonstrukcją drzwi wejściowych. Wykonano również renowację elewacji zewnętrznej i odtworzono portal. Kościół pw. Niepokalanego Serca NMP w Kwasowie zyskał swój dawny blask.